نکاتی در باره مدیریت موفق

تحصیلات شرط کافی برای تبدیل شدن به یک مدیرعامل موفق نیست اما کمک می‌کند به طرز تفکر درستی در مورد شناسایی و تحلیل موقعیت‌های بازار برسید.


آیا شما هم دوست دارید شرکت خودتان را بر اساس ایده‌ای که دارید راه‌اندازی کنید؟ یا اینکه رهبری یک شرکت بزرگ را بر عهده بگیرید؟ نتیجه‌ی یکی از تحقیقات مرتبط با کسب‌و‌کار دانشگاه هاروارد نشان می‌دهد که ۲۴ نفر از ۱۰۰ مدیرعامل بزرگ دنیا، یا مدرک دانشگاهی ندارند یا در رشته‌ی مهندسی فارغ‌التحصیل شده‌اند. نتیجه‌ی بررسی دیگری نشان می‌دهد اکثر مدیران اجرایی موفق در رشته‌ی مهندسی تحصیل کرده و پول زیادی بابت رهبری شرکت‌های بزرگ دریافت می‌کنند. اگر شما هم قصد دارید در آینده به مدیرعامل موفقی تبدیل شوید باید طرز تفکری مانند دانشمندان داشته باشید. برای انجام این کار نیز باید در گروه آموزشی STEM تحصیل کنید. STEM مخفف علوم تجربی (Science)، تکنولوژی(Technology)، مهندسی (Engineering) و ریاضیات (Mathematics) است.

 

شاید از خودتان بپرسید که چه ارتباطی میان تحصیل در این رشته‌ها و رهبری یک شرکت بزرگ وجود دارد؟ پاسخ این سوال به ۲ کلمه‌ی چرا و چگونه بستگی دارد. یکی از استادان دانشگاه معتقد است که دانش به ۲ دسته تقسیم‌بندی می‌شود: اینکه دوست دارید در مورد چرایی پدیده‌ها اطلاعات داشته باشید، یا اینکه در مورد چگونگی به وقع پیوستن آن‌ها کنجکاو هستید؟ فهمیدن چرایی پدیده‌ها هم تحلیلی و هم نظری است. موفقیت در این زمینه به درک و فهم شما از بازار و عوامل موثر در آن بستگی دارد. اما هرچقدر بیشتر در مورد چرایی به ‌وقوع پیوستن پدیده‌ها فکر کنید، بیشتر متوجه می‌شوید که باید چگونگی آن‌ها را نیز درک کنید.

درواقع می‌توان گفت فهمیدن چرایی یک موضوع وابسته به درک چگونگی آن است. به‌عنوان مثال اگر می‌خواهید یک انتگرال را حل کنید باید بدانید که چگونه و با چه راه‌حلی باید آن را حل کنید. برای فهم این موضوع باید درک درستی از رابطه‌ی میان رفتار و راه‌حل پیدا کرده و بدانید که چرا باید برای حل مسئله از این راه‌حل استفاده کرد.

تحصیل کردن در این رشته‌ها به شما آموزش می‌دهد که هم در مورد چرایی و هم در مورد چگونگی یک موضوع فکر کنید. یک مدیرعامل نیز برای رهبری شرکت خود باید دقیقا به همین سوال‌ها پاسخ دهد. او دائما از خودش می‌پرسد که چرا باید یک محصول را وارد بازار کند؟ و چگونه باید این کار را انجام دهد؟ داشتن یک طرز تفکر منطقی به شما اجازه می‌دهد که ابتدا شانس‌های بازار را ارزیابی کرده و سپس از این راه درآمد کسب کنید. با تحصیل کردن در یکی از رشته‌های علمی این تفکر خودبه‌خود در شما پرورش پیدا می‌کند.

ناگفته نماند که همه‌ی افراد تحصیل کرده در این رشته‌ها نمی‌توانند مدیرعامل موفقی شوند اما داشتن چنین طرز تفکری مطمئنا در این مسیر به آن‌ها کمک خواهد کرد.

: اشتراک گذاری