طبق گفته تحلیلگران امنیتی گوگل از آنجا که هکرها در حال حاضر به طور گسترده از این آسیب پذیری سوء استفاده می کنند، آن را در رده بحرانی قرار داده و تنها با گذشت 10 روز از اعلام گزارش به مایکروسافت و پیش از ارائه بسته امنیتی از سوی این شرکت، مجبور به اطلاع رسانی عمومی شده اند.
در نتیجه این اقدام، اگرچه گوگل با ارائه پَچ امنیتی توانسته کروم را ایمن سازد، اما ویندوز هنوز آسیب پذیر است و حالا همه کاربران از این وضعیت نامناسب آگاهند.
البته گزارش مورد بحث تنها توصیفی کلی از باگ ارائه کرده و اطلاعاتی را به کاربران می دهد تا از حمله های احتمالی آگاهی یابند، ضمن اینکه دیگر هکرها نتوانند به روش کار آن پی ببرند. همچنین ظاهراً بهره گیری از این ایراد، به اکسپلویت دیگری در ادوبی فلش وابسته است که بسته امنیتی برای رفع آن انتشار یافته.
با این حال، صرفاً دانستن اینکه چنین رخنه امنیتی وجود دارد، می تواند هکرها را ترغیب نماید که به بررسی راه های ممکن برای سوء استفاده از آن در کامپیوترهایی که هنوز نسخه فلش خود را آپدیت نکرده اند، بپردازند.
گفتنیست مایکروسافت این اقدام را کاملاً مورد انتقاد قرار داده و اعلام نمود «افشای این مطلب از سوی گوگل، کاربران را به شدت در معرض خطر قرار داده. ما به کاربران پیشنهاد می کنیم از ویندوز 10 و مرورگر مایکروسافت اج استفاده کنند تا از این خطرات در امان باشند.»
البته نمی توان به اطلاع رسانی گوگل نیز خرده گرفت، زیرا آنها از سال 2013 به بعد سیاست جدیدی را در مورد آسیب پذیری های بحرانی و اساسی در پیش گرفتند و به تمامی شرکت های مربوطه اعلام کردند ظرف 7 روز پس از گزارش خصوصی، به افشای عمومی آن خواهند پرداخت.

منبع : دیجیاتو

: اشتراک گذاری